5 Sposobów na wydłużenie pracy baterii w smartfonie.
5 Sposobów na wydłużenie pracy baterii
Baterie w smartfonach są uznawane za najsłabsze „ogniwo” całego telefonu. Niezależnie, czy posiadamy słuchawkę Apple, czy najzwyklejszego, najtańszego Samsunga. Zawsze pojawia się jeden, ten sam, notoryczny problem – codzienne ładowanie urządzenia. Są i szczęśliwi właściciele smartfonów, którzy potrzebują ładowarki sieciowej dopiero po 2 dniach pracy, ale nie jest to standard. Z tego względu postanowiłem przygotować 5 sposobów na wydłużenie pracy baterii.
Zaczynamy!
1. Task Killer/wyłączanie aplikacji w tle – zapomnij!
Podstawowym błędnym przeświadczeniem właścicieli smartfonów jest notoryczne wyłączanie aplikacji z poziomu menadżera zadań. Zazwyczaj osoby mniej rozeznane w temacie sądzą, że jeżeli wyłączą zbędny program, to zaoszczędzą pamięci podręcznej, jak i pobieranej energii – głupota.
System Android jest w taki sposób zaprogramowany, że zawsze wykorzystuje zbyt dużą ilość wolnej pamięci podręcznej. Z tego względu, jeżeli zamkniecie jeden program, to Android w tle włączy na nowo 3 aplikacje, które będą pobierać jeszcze więcej prądu. Brzmi to kuriozalnie, ale takie są fakty. Po przeprowadzony przeze mnie prostych badaniach, ta teoria okazała się w 100% prawdą. Dla niedowiarków proponuje odpalić w opcjach programistycznych podgląd na otwarte procesy i sami przekonacie się, jak mocno do tej pory krzywdziliście baterie w swoich urządzeniach.
2. Wyłącz, włącz. Wyłącz włącz…
Dobra, mam nie używać menadżera zadań, ale co zrobić, gdy mój smartfon będzie zdychał z powodu zbyt dużej ilości otwartych w tle aplikacji? Odpowiedź jest prosta – zrestartować go!
Nic nie działa lepiej na telefon jak restartowanie systemu. Przy tym procesie są wyłączane wszystkie zbędne programy, które otworzyły się podczas całodniowej pracy. Zaleca się użytkownikom (przede wszystkim Androida) częste restartowanie smartfonów – przynajmniej raz dziennie. Da to Wam dużo większą wydajność na baterii i stabilniejszą pracę systemu.
3. Wyeliminowanie niepotrzebnych programów
W tym momencie zrobię coś zupełnie irracjonalnego – zachęcę Was do pobrania… task killera. Możecie mnie uznać ca zupełnego wariata, który gubi się w zeznaniach, lecz tak nie jest. Ten punkt zawierać będzie informacje dotyczące jednej aplikacji – Startup menager. Jest to apka zarządzający procesami i programami, które są włączane podczas aktywowania systemu. Im mniej zbędnych aplikacji będzie na tej liście, tym szybciej smartfon będzie się włączał i tym dłużej będzie działał w środowisku wolnym od „śmieciowych aplikacji”. Pamiętajcie, jeżeli nie wiecie, do czego służy dany program, to nie wyłączajcie go, bo może mieć to później spore konsekwencje.
4. Ładuj z głową
Wiele osób sądzi, że jeżeli rozładuje na 100% smartfona to wyjdzie mu to na dobre – kolejny mit. Telefon rozładowany w zupełności, będzie w późniejszym czasie szybciej pozbywał się „procentów” naładowania w krytycznym stanie baterii (ten tryb włącza się przy 15%). Pomimo że ogniwa Litowo-jonowe, które obecnie stosuje się w smartfonach nie mają efektu pamięci, a więc nie pamiętają poprzednich sekwencji użytkowania i tak można je uszkodzić rozładowując telefon do zera. Lepiej ładować telefon przy 10%, niż pozwalać paść mu z zupełnego braku energii. Lubicie tracić przytomność z przemęczenia? Wasz smartfon też tego nie lubi.
5. Niepotrzebne wyłączaj!
Na koniec sprawa wręcz banalna, lecz niezwykle istotna. Chodzi mianowicie o wyłączanie zbędnych funkcji sieciowych takich jak WiFi, GPS, Bluetooth, NFC, 3G/4G. Warto również zmniejszyć poziom podświetlenia ekranu, czas wygaszenia wyświetlacza. Możecie również sprawdzić, jakie programy najbardziej nadwyrężają budżet energii w Waszym urządzeniu. Wystarczy wejść w Ustawienia —> Bateria; i zobaczycie tam dokładny, procentowy zapis użycia ogniwa przez poszczególne programy. Te apliakcjie, z których nie korzystacie, możecie wyłączyć, lecz zgodnie z pierwszym punktem dzisiejszego felietonu – nie róbcie tego nagminnie, 2/3 programy to maksimum.