Czym się kierować przy wyborze nowego smartfona?

Bartek Kułakowski | 30 października 2014

Zazwyczaj głównym aspektem, który bierzemy pod uwagę, jest wygląd, bo „nie przystoi przecież, tak poważnej osobie, jak ja korzystać z nieeleganckiego telefonu”. Taką postawę już na samym początku musimy wykreślić z głowy, o ile chcemy cieszyć się dobrym smartfonem przez kilka lat. Oto kilka najważniejszych punktów pokazujących, czym się kierować w wyborze nowego smartfona.

Procesor i pamięć Ram

Czym się kierować

Jest to absolutne minimum, na które trzeba zwrócić uwagę. Wiem, 90% społeczeństwa wyrażenie „Qualcomm Snapdragon” dopasowałaby do kategorii mitologii (w końcu pojawia się smok w nazwie!). Z tego właśnie względu, nie będę zasypywać Was niepotrzebnymi terminami. Oto główne informacje, jakie powinniście wiedzieć o podzespołach:

  • Decydując się na smartfon z Androidem minimalna akceptowalna ilość pamięci Ram to 768 MB (w przypadku Samsungów 1 GB)
  • Im większe taktowanie procesora (liczba przy nazwie procesora np. 1.2 GHz) tym lepiej telefon będzie sprawował się w grach i codziennym użytkowaniu.
  • Szukaj telefonów z jak największą pamięcią na pliki (4GB często zwyczajnie nie wystarcza).

Ekran

Czym się kierować

W tym podpunkcie za wiele nie mogę napisać. Aby móc ocenić ekran w smartfonie, trzeba zwyczajnie choć chwilę go użytkować. Teraz ogromna zachęta – decydując się na nowy telefon, nie pozwól operatorowi zaskoczyć się zupełnie niesprawdzonym modelem. Poproś w salonie o model próbny, argumentując to chęcią zapoznania się z nim bliżej, i baw się nim!

Często widzę, że nieobeznane w temacie osoby biorą nowy telefon w dłoń i nie wiedzą co z nim zrobić. Gdy możesz chwilę się pobawić przyszłym urządzeniem, koniecznie sprawdź następujące cechy:

  • Wielkość wyświetlacza; weź telefon w dłoń, spróbuj napisać smsa, sprawdź, czy bez problemów sięgasz kciukiem najbardziej wysuniętych punktów na ekranie (bardzo ważne, jeżeli nie chcesz się w przyszłości z danym modelem męczyć).
  • Zapytajcie sprzedawcę o obecność czujnika światła; uwierz mi, manualne sterowanie podświetleniem wyświetlacza jest katorgą. Zawsze wyzywam telefony od najgorszych bez tego małego elemencika.

Obudowa

Czym się kierować

Jest to kwestia dosyć personalna. Każdy ma inne upodobania, jednym odpowiada plastik, inni fascynują się szkłem – ciężko trafić w gusta. Pomimo że każdy preferuje inny styl, to wszyscy muszą zwracać uwagę na jeden aspekt – wytrzymałość słuchawki.

Wyzwania, jakie czekają telefon, są uwarunkowane stylem życia jego posiadacza. Ludzie dzielą się na wiele grup i każda z nich smartfony traktuje z odmienną dbałością. Posiadam kilku znajomych, dla których pancerne radiostacje byłyby do zdarcia, inni zaś, z telefonem obchodzą się jak z jajkiem. Z tego względu, należy zastanowić się – jakim ja jestem konsumentem? Osoby o mniejszym poszanowaniu zdecydować się powinny na telefon plastikowy, bo zagwarantuje mu on najdłuższy czas pracy. Przeciwna grupa może zaszaleć sobie z jakimś szklanym, bądź metalowym smartfonem (wiadomo, wszystko zależy również od półki cenowej).


Mało znani producenci

Czym się kierować

W tym paragrafie spróbuję przedstawić Wam sytuację związaną z mniej znanymi markami. Na ogół ludzie boją się decydować na firmy typu MyPhone, Kruger&Matz, Goclever, kojarząc je z dawnymi smartfonami, których reakcja na dotyk była porównywalna do sympatii z teściową. Siła, z jaką należało dotykać ekran była zupełnie nieadekwatna do funkcji, jakie nam to urządzenie oferowało. Z tego względu wielu zraziło się do dotykowców i wróciło do standardowych telefonów.

Możecie się zapytać – czemu to piszę? Otóż wyżej wymienione firmy nie cieszą się zaufaniem konsumentów, bo to właśnie one na samym początku startowały z dotykowymi smartfonami (szczególnie w Polsce, gdzie jest zapotrzebowanie na tani produkt, a w czasach smartfonowej rewolucji, słuchawki Samsunga, Sony były zwyczajnie za drogie).
Taką niechlubną łatkę przypisano całkiem dobrym firmom, które brak popularności nadrabiają jakością produktów w bardzo przystępnych cenach.


Kupując telefon, koniecznie obejrzyj lub przeczytaj opinie branżowców.

fsfsdf

Poniekąd piąty paragraf mogłem podciągnąć pod poprzedni, bo bardzo mocno się ze sobą łączą. Warto zapytać się o opinie testerów i recenzentów w wypadku każdego nowego urządzenia (zwłaszcza w przypadku tych niszowych firm, bo duży procent korporacji, wcale nie jest taka wspaniała, jak opisywałem). Każdy zakup elektroniki powinien być świadomym wyborem. Nie bójcie się pytać na forach,  Facebooku, YouTube, to tylko może Wam pomóc. Zawsze staram się Wam odpisywać na pytania, bo wiem, że wybór nowego smartfona jest wyborem trudnym.

Jeżeli macie pytania, to śmiało kierujcie je, wchodząc na poniższy adres (Kontakt), lub zaglądając na Facebook’a. Na koniec pozostawiam Was z cytatem Marilyn Monroe

„To ogromnie ułat­wia wybór, gdy wszys­tko jest jednakowe.”