Czym się kierowaćLifestyle 

Czym się kierować przy wyborze nowego smartfona?

Czym się kierować przy wyborze nowego smartfona?

Dzisiejsze pytanie kluczowe pojawia się w głowach wielu osób, które decydują się na przedłużenie umowy z operatorem, lub po prostu chcą sprawić sobie nowe urządzenie.

Zazwyczaj głównym aspektem, który bierzemy pod uwagę, jest wygląd, bo „nie przystoi przecież, tak poważnej osobie, jak ja korzystać z nieeleganckiego telefonu”. Taką postawę już na samym początku musimy wykreślić z głowy, o ile chcemy cieszyć się dobrym smartfonem przez kilka lat. Oto kilka najważniejszych punktów pokazujących, czym się kierować w wyborze nowego smartfona.

Procesor i pamięć Ram

Czym się kierować

Jest to absolutne minimum, na które trzeba zwrócić uwagę. Wiem, 90% społeczeństwa wyrażenie „Qualcomm Snapdragon” dopasowałaby do kategorii mitologii (w końcu pojawia się smok w nazwie!). Z tego właśnie względu, nie będę zasypywać Was niepotrzebnymi terminami. Oto główne informacje, jakie powinniście wiedzieć o podzespołach:

 • Decydując się na smartfon z Androidem minimalna akceptowalna ilość pamięci Ram to 768 MB (w przypadku Samsungów 1 GB)
 • Im większe taktowanie procesora (liczba przy nazwie procesora np. 1.2 GHz) tym lepiej telefon będzie sprawował się w grach i codziennym użytkowaniu.
 • Szukaj telefonów z jak największą pamięcią na pliki (4GB często zwyczajnie nie wystarcza).

Ekran

Czym się kierować

W tym podpunkcie za wiele nie mogę napisać. Aby móc ocenić ekran w smartfonie, trzeba zwyczajnie choć chwilę go użytkować. Teraz ogromna zachęta – decydując się na nowy telefon, nie pozwól operatorowi zaskoczyć się zupełnie niesprawdzonym modelem. Poproś w salonie o model próbny, argumentując to chęcią zapoznania się z nim bliżej, i baw się nim!

Często widzę, że nieobeznane w temacie osoby biorą nowy telefon w dłoń i nie wiedzą co z nim zrobić. Gdy możesz chwilę się pobawić przyszłym urządzeniem, koniecznie sprawdź następujące cechy:

 • Wielkość wyświetlacza; weź telefon w dłoń, spróbuj napisać smsa, sprawdź, czy bez problemów sięgasz kciukiem najbardziej wysuniętych punktów na ekranie (bardzo ważne, jeżeli nie chcesz się w przyszłości z danym modelem męczyć).
 • Zapytajcie sprzedawcę o obecność czujnika światła; uwierz mi, manualne sterowanie podświetleniem wyświetlacza jest katorgą. Zawsze wyzywam telefony od najgorszych bez tego małego elemencika.

Obudowa

Czym się kierować

Jest to kwestia dosyć personalna. Każdy ma inne upodobania, jednym odpowiada plastik, inni fascynują się szkłem – ciężko trafić w gusta. Pomimo że każdy preferuje inny styl, to wszyscy muszą zwracać uwagę na jeden aspekt – wytrzymałość słuchawki.

Wyzwania, jakie czekają telefon, są uwarunkowane stylem życia jego posiadacza. Ludzie dzielą się na wiele grup i każda z nich smartfony traktuje z odmienną dbałością. Posiadam kilku znajomych, dla których pancerne radiostacje byłyby do zdarcia, inni zaś, z telefonem obchodzą się jak z jajkiem. Z tego względu, należy zastanowić się – jakim ja jestem konsumentem? Osoby o mniejszym poszanowaniu zdecydować się powinny na telefon plastikowy, bo zagwarantuje mu on najdłuższy czas pracy. Przeciwna grupa może zaszaleć sobie z jakimś szklanym, bądź metalowym smartfonem (wiadomo, wszystko zależy również od półki cenowej).


Mało znani producenci

Czym się kierować

W tym paragrafie spróbuję przedstawić Wam sytuację związaną z mniej znanymi markami. Na ogół ludzie boją się decydować na firmy typu MyPhone, Kruger&Matz, Goclever, kojarząc je z dawnymi smartfonami, których reakcja na dotyk była porównywalna do sympatii z teściową. Siła, z jaką należało dotykać ekran była zupełnie nieadekwatna do funkcji, jakie nam to urządzenie oferowało. Z tego względu wielu zraziło się do dotykowców i wróciło do standardowych telefonów.

Możecie się zapytać – czemu to piszę? Otóż wyżej wymienione firmy nie cieszą się zaufaniem konsumentów, bo to właśnie one na samym początku startowały z dotykowymi smartfonami (szczególnie w Polsce, gdzie jest zapotrzebowanie na tani produkt, a w czasach smartfonowej rewolucji, słuchawki Samsunga, Sony były zwyczajnie za drogie).
Taką niechlubną łatkę przypisano całkiem dobrym firmom, które brak popularności nadrabiają jakością produktów w bardzo przystępnych cenach.


Kupując telefon, koniecznie obejrzyj lub przeczytaj opinie branżowców.

fsfsdf

Poniekąd piąty paragraf mogłem podciągnąć pod poprzedni, bo bardzo mocno się ze sobą łączą. Warto zapytać się o opinie testerów i recenzentów w wypadku każdego nowego urządzenia (zwłaszcza w przypadku tych niszowych firm, bo duży procent korporacji, wcale nie jest taka wspaniała, jak opisywałem). Każdy zakup elektroniki powinien być świadomym wyborem. Nie bójcie się pytać na forach,  Facebooku, YouTube, to tylko może Wam pomóc. Zawsze staram się Wam odpisywać na pytania, bo wiem, że wybór nowego smartfona jest wyborem trudnym.

Jeżeli macie pytania, to śmiało kierujcie je, wchodząc na poniższy adres (Kontakt), lub zaglądając na Facebook’a. Na koniec pozostawiam Was z cytatem Marilyn Monroe

„To ogromnie ułat­wia wybór, gdy wszys­tko jest jednakowe.”

Podobne

 • Guest

  dobry artykuł i chyba będę odwoływał do niego mniej ogarnietych w tym temacie znajomych. 🙂
  tylko szkoda że nie wspomniałeś o baterii, bo to też ważna kwestia

  • Tak jak pisałem już na FB: pojemność baterii nie powie nam o jej efektywności, to w dużym stopniu zależy od optymalizacji systemu, prądożerności podzespołów i wyświetlacza. Laik tego nie ogarnie, a nie chce nikogo wprowadzać w błąd 🙂

 • Guest

  dobry artykuł i chyba będę odwoływał do niego mniej ogarnietych w tym temacie znajomych. 🙂
  tylko szkoda że nie wspomniałeś o baterii, bo to też ważna kwestia

  • Tak jak pisałem już na FB: pojemność baterii nie powie nam o jej efektywności, to w dużym stopniu zależy od optymalizacji systemu, prądożerności podzespołów i wyświetlacza. Laik tego nie ogarnie, a nie chce nikogo wprowadzać w błąd 🙂

 • Piotr Zet

  Koniecznie to wybierz się do sklepu i pobaw się przez chwilę telefonem a nie oglądaj na internecie ponieważ nie wszystko może być powiedziane w recenzji

 • Piotr Zet

  Koniecznie to wybierz się do sklepu i pobaw się przez chwilę telefonem a nie oglądaj na internecie ponieważ nie wszystko może być powiedziane w recenzji

 • Niezdecydowana

  Mam zamiar kupić Lg g3s ale nie jestem do końca pewna. Zrobiłbyś może recenzję? Byłabym wdzięczna 🙂

 • horacy

  Czy warto kupić lg g2 czy zebrać fundusze na coś lepszego. Mam 15 lat i głównie co robie na smartfonie to granie, słuchanie muzyki, surfowanie po sieci i korzystanie z portali tj. Youtube czy facebook. Jesli nie g2 to jaki telefon byś mi polecił ?

  • Mister

   htc one m7 o wiele lepszy do słuchania muzyki. W grach jak tak samo wydajny jak samsung galaxy s4 czy lg g2

Privacy Preference Center


 • Warning: reset() expects parameter 1 to be array, string given in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 33

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 95