hakerzyLifestyle 

Masz telefon z Androidem? Żyjesz w niebezpieczeństwie!

Hakerzy i Android

Smartfony z systemem Android w Polsce cieszą się szczególną popularnością. Właśnie do tych słuchawek przynależy największy procent urządzeń ze średniej półki, stąd też ta przewaga komórek w naszym kraju. Wiele osób, gdy dostaje nowy telefon, cieszy się i cały dzień nie odstępują go na krok, wzbogacając go o różne gry i aplikacje. Nie wiedzą, ile niebezpieczeństw tylko czyha na ich nieświadome decyzje.

Android jest systemem bardzo otwartym, dzięki czemu jest tak atrakcyjny dla użytkowników. Z tego tytułu idzie również wiele zagrożeń. Pierwszym z nich są reklamy.

Wykryto wirusa! Kliknij, aby go usunąć!

Hakerzy

Najbardziej popularna i skuteczna metoda na wyciąganie danych od użytkowników (nadmienić trzeba, że naiwnych użytkowników). Otwierając przeglądarkę, na niektórych stronach można zobaczyć wyskakujące okna z następującym komunikatem „Wykryto niebezpiecznego wirusa na twoim telefonie”. Nieobeznane w temacie osoby klikną w ten link, myśląc, że przeglądarka wspaniałomyślnie dba o nasze bezpieczeństwo i chce usunąć niebezpieczne oprogramowanie. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Naciskając na taki komunikat dajemy hakerom wiele danych z naszego smartfona, przykładowo: kontakty, smsy, hasła i loginy, numery kont bankowych i wiele, wiele więcej. Jak się zabezpieczyć przed takimi atakami? Opuszczać strony, gdzie widać takie banery. Pamiętajcie jednak, że czasami to, co wyskakuje w przeglądarce nie jest winą strony, na której jesteśmy, a zawirusowanej aplikacji, która znalazła się na naszym smartfonie.

A, pobiorę sobie piracką wersje z internetu.

Hakerzy

W Google Play jest wiele ciekawych gier i aplikacji, które po prostu musimy mieć na swoim urządzeniu. Musimy i koniec! W tak znakomity tytuł muszę sobie pograć! Wchodzę do sklepu, wyszukuje gry … 35zł! No chyba przecinek zgubili pomiędzy cyferkami! Nie dam tyle kasy za grę! Tak wygląda większość reakcji Polaków na wygórowane ceny w Google Play. Z tego też względu, co druga osoba ucieka się do pirackich wersji (wiem, że Ty też) i pobiera je z chomikuj.pl czy też torentów. I teraz pewnie olśnię niektóre osoby – hakerzy tylko czekają na takich jak Ty! Umieszczenie zmodyfikowanej instalki z wirusem na popularnej stronie to żaden problem, a prosty i szybki dochód (wspomnę tylko, że numer konta bankowego z podstawowymi informacjami o właścicielu na czarnym rynku wycenia się od 70 zł w górę).

Nieświadomy i naiwny Kowalski pobiera taki plik i instaluje go na swoim smartfonie, ciesząc się przy tym z nowej gry. Haker też się cieszy, że będzie wykradał regularnie z jego telefonu informacje. Taka obopólna korzyść nie uważacie? Każdy zadowolony…

Proszę o uśmiech! Siedzisz w kawiarni na rogu Sierakowskiego!

Hakerzy

Magiczny GPS. Przyrząd nieoceniony w dzisiejszym świecie. W telefonach bardzo przydatny moduł, szczególnie dla e-włamywaczy. Dzięki niemu takie osoby mogą śledzić nasze codzienne poczynania, gdzie się znajdujemy, co robimy. Coraz częściej można natknąć się na wirusy podglądające nas przez kamerkę do wideo rozmów. Jak tego unikać?

Instalując aplikacje z Google Play, zawsze musimy zaakceptować dostęp apki do różnych źródeł. Może to być internet, może to być sieć GSM, kontakty, smsy (szczególnie na to uważajcie), lokalizacja, tożsamość. Wygląda to bardzo niewinnie, do czasu, gdy nie okaże się, że Google nie zdążyło usunąć aplikacji z wirusem ze swojego sklepu. Przy setkach tysięcy pozycji w tym markecie, nawet taki gigant jak Google nie jest w stanie na bieżąco sprawdzać wszystkich tytułów. Z tego względu musimy postawić swój instynkt samozachowawczy w pełnej gotowości. Zawsze patrzcie przed pobraniem, do czego zezwalacie nowo pobranej aplikacji.

To są tylko najpopularniejsze, najczęściej występujące grzeszki Androida. Takich zagrożeń jest o wiele więcej, ale dzisiaj skupiłem się na tych najważniejszych. Jak sami widzicie, w dzisiejszym e-świecie należy być bardzo ostrożnym, bo jedna zła decyzja może spowodować czystki na Waszym koncie bankowym (tak przy okazji, nie polecam korzystać z bankowości mobilnej na systemie Android).

A Wy, jak walczycie z wirusami? Macie może swoje programy antywirusowe? Jak się sprawdzają?
Komentarze tylko na Was czekają.

Podobne

Privacy Preference Center


  • Warning: reset() expects parameter 1 to be array, string given in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 33

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 95