Bez kategorii Recenzje Xiaomi 

Czy Xiaomi Mi 8 Lite jest udanym średniakiem? – recenzja

WSTĘP

Rok 2018 jest bez najmniejszej wątpliwości rokiem notcha, czyli wcięcia w ekranie. Wchodząc do sklepu co drugi telefon wygląda tak samo. Czy najnowszy średniak chińskiej firmy posiada „to coś”, co wyróżnia go w tłumie? Zapraszam na recenzję Xiaomi Mi 8 Lite.

SPECYFIKACJA

Procesor: 8-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 660
Pamięć RAM: 4 GB
Pamięć wewnętrzna: 64 GB
Bateria: 3350mAh Li-Ion
Ekran: 6,26” FHD+ IPS TFT z wcięciem
Gniazdo USB: USB typu C
Aparaty tylne: 12 Mpix, f/1.9, szerokokątny
Aparat przedni: 24 Mpix 
System: Android 8.1 Oreo
Dual SIM/wejście na kartę SD: Tak/Tak
Wodoszczelność: Brak
NFC: Brak
MiniJack: Brak

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

  • Telefon Xiaomi Mi 8 Lite
  • Etui przeźroczyste
  • Ładowarka 5V/2A
  • Kabel USB-C
  • Szpilka do wyciągania tacki na karty
  • Przejściówka z USB-C na miniJack
  • Instrukcja

WYGLĄD

Front telefonu pokrywa tafla szkła niewiadomego pochodzenia. Na wstępie bardzo duży minus za jej odporność na zarysowania – po tygodniu bardzo delikatnego użytkowania, Xiaomi wygląda jakby miał co najmniej kilka miesięcy. Na górze znajdziemy „nowoczesne” wcięcie, gdzie umiejscowione są przednia kamerka, czujniki oraz głośnik do rozmów.

Krawędzie urządzenia wykonane są z plastiku.
Na lewej znajdziemy otwór do wypchnięcia tacki na karty.

Na prawej krawędzi znajdują się przyciski regulacji głośności oraz przycisk włączania.

Na górze telefonu znajdziemy mały otwór, który służy jako mikrofon do nagrywania wideo.

Na dole urządzenia znajdziemy głośnik mono, złącze USB-C oraz mikrofon do rozmów.

Tył telefonu pokryty jest taflą szkła w niebiesko-fioletowym kolorze. Wygląda fenomenalnie! W lewym górnym rogu zostały umiejscowione horyzontalnie obydwa aparaty, pod nim na środku czytnik linii papilarnych. Na dole znajdziemy logo Mi oraz krótką informacje o urządzeniu.

Telefon bardzo wygodnie leży w dłoni, szczególnie po założeniu dedykowanego etui dołączonego w pudełku.

SYSTEM I FUNKCJE

Telefon działa pod kontrolą Androida 8.1 Oreo z nakładką MIUI, która ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników.
Telefon można wybudzić dwuklikiem, po wybraniu odpowiedniej opcji w ustawieniach. Na ekranie blokady tradycyjnie mamy zegar, a w prawym dolnym rogu skrót do aparatu.Po odblokowaniu mamy dostęp do ekranu głównego, na którym mamy siatkę o wymiarach 4×7. Interfejs MIUI jest płaski, więc na próżno szukać szufladki na aplikacje. Dodatkowo nie można dublować skrótów. Na pasku powiadomień nie znajdziemy powiadomień – nie ma dla nich miejsca. Niestety, zdarzają się przeskoki animacji i błędy w oprogramowaniu przy obracaniu ekranu – oby producent wyeliminował je w najbliższej aktualizacji.
Co do samej szybkości urządzenia nie mam zarzutów, aplikacje otwierane są w bardzo dobrym tempie, a przechodzenie między nimi nie jest żadnym wyzwaniem dla Xiaomi.

CZYTNIK LINII PAPILARNYCH

Cóż mogę powiedzieć – jest nieomylny i bardzo szybki.

EKRAN

Jest to 6,26 calowy ekran o proporcji 19:9 o rozdzielczości 2280 x 1080 (czyli FHD+) ze znienawidzonym wcięciem (które na szczęście możemy ukryć w ustawieniach). Daje to nam zagęszczenie wynoszące 403 piksele na cal. Ekran jest w porządku – barwy są na odpowiednim poziomie, jasność maksymalna jest zadowalająca.

GŁOŚNIK I AUDIO

W urządzeniu jest pojedynczy głośnik, który gra w porządku – dźwięk jest delikatnie spłaszczony.

W urządzeniu na próżno szukać gniazda miniJack. W pudełku mamy dołączoną przejściówkę, jednak nawet słuchawki Hi-Fi grają na niej bardzo słabo.
Jedynym ratunkiem jest zakup słuchawek bluetooth, bo tylko na nich jesteśmy w stanie posłuchać dobrej jakości muzyki.

TYLNE APARATY

Główny ma matrycę 12 Mpix o przysłonie f/1.9 z technologią Dual Pixel Autofocus. Druga matryca o rozdzielczości 5 Mpix służy do rozmazywania tła. Producent nie podał jej wartości przysłony.

Zdjęcia w dzień mają bardzo dużo szczegółów, kolory są dobrze odwzorowane. Trzeba uważać, aby nie poruszyć telefonem podczas wykonywania fotografii. Próba wykonania zdjęć w nocy jest złym pomysłem. Wprawdzie zdjęcia same w sobie są akceptowalne, natomiast po przybliżeniu nie są zadowalające.

Telefon potrafi wykonywać filmy w maksymalnej rozdzielczości 4K. Niestety, na pokładzie jest matryca bez wsparcia OIS, czyli optycznej stabilizacji obrazu – nagrywanie w marszu nie przynosi oczekiwanych efektów.

Ciekawa jest opcja zwolnione tempo. Przy pomocy statywu można osiągnąć interesujące rezultaty. Niestety – bez dźwięku.

This slideshow requires JavaScript.

PRZEDNI APARAT

Jest to 24 Mpix matryca z „technologią pikseli 4 w 1„. Producent bardzo mocno zachwala go w każdej możliwej reklamie. Jednak czy jest naprawdę aż tak dobry?… Ocenę pozostawiam Wam.

BATERIA

Telefon jest wyposażony w baterię o pojemności 3350 mAh. Przy średnio-intensywnym użytkowaniu telefon potrafi wytrzymać pełny dzień na jednym ładowaniu. Średni czas działania na ekranie (SoT) wynosi 4 godziny. Jeżeli mocniej dociśniemy telefon, będziemy musieli podładować go w ciągu dnia.
Czas ładowania urządzenia jest zadowalający – wynosi 1,5 h.

ŁĄCZNOŚĆ

W telefonie bardzo często miałem problem z internetem mobilnym – średnio raz dziennie musiałem restartować, bądź aktywować i dezaktywować tryb samolotowy aby przywrócić łączność.
Rozmowy odbywają się bez zarzutu, bluetooth również działa bez problemu.

PODSUMOWANIE

Telefon jest bardzo szybki i płynny, natomiast ma lekkie niedopracowania w systemie. Należy jednak wziąć pod uwagę przeciętnej jakości aparaty oraz bardzo słabej jakości dźwięk poprzez przejściówkę. Jeżeli te wady nie są dla Ciebie problemem, to mogę Tobie ten telefon polecić.

Podobne

Privacy Preference Center


  • Warning: reset() expects parameter 1 to be array, string given in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 33

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 95