Artykuły Sieci komórkowe 

Pojedynek na reklamy – czyli jak rywalizują ze sobą operatorzy komórkowi?

Na polskim rynku telekomunikacyjnym jest kilku kluczowych operatorów, którzy biją się o względy klientów. Często na pierwszy rzut oka zagrania marketingowe nie są zauważalne, ale za sprawą chwytliwej reklamy trafiają prosto w konkurencje. Dzisiaj przybliżę Wam, jak przebiegają takie walki.

Plus vs orange

Najbardziej znaną i rozgłośnioną akcją był pojedynek Plusa z Orange. Polkomtel(Plus) w swojej reklamie poszedł bardzo ofensywnie, wymieniając z nazwy głównego rywala usług internetowych (Neostradę). Takie zagrania reklamowe są niedozwolone, bo Orange zwyczajnie mógł pozwać konkurenta o zniesławienie, ze względu na to, że nie można jednoznacznie udowodnić, które połączenie internetowe dostarcza lepszy przesył danych. Ale zemsta „Orangutana” była słodka. Najbardziej urokliwe postacie reklamowego show-biznesu – Serce i Rozum ( oczywiście z całym szacunkiem do polskich celebrytek) w przesympatyczny sposób odgryzły się Plusowi. Zwróćcie uwagę, na przesyłkę, która ma trafić do porzuconego chłopaka (0:31). Pojawia się ona również w reklamie Orange (0:58) dając tym do zrozumienia, do kogo w szczególności ona jest kierowana. Nie da się ukryć – 1:0 dla pomarańczowego operatora.

Play vs T-Mobile

Inna bardzo ciekawa sytuacja miała miejsce przy gromadzeniu gwiazd w reprezentacji Play’aFioletowi wchodząc na rynek przybrali taktykę pozyskania w swoje szeregi jak największej ilości celebrytów, miażdżąc przy tym konkurencję, która nie mogła poszczycić się w swoich reklamach twarzami rozpoznawalnych osób. Niestety dla najmłodszego w dzisiejszym gronie operatora, takie podejście zachęciło konkurencję w postaci T-Mobile do czynnej rywalizacji, a to z kolei skończyło się dla nowego operatora bardzo źle. Marcin Prokop i Czesław Mozil byli częstymi bywalcami Play’owskich reklam, a tymczasem…..transfer! T-Mobile zaproponował prawdopodobnie lepsze stawki, i panowie przeszli do konkurencji. Ponadto, następca Ery w swoim spocie reklamowym nie oszczędził rywala, informując wszystkich w prosty i wyrazisty sposób gdzie jest lepiej. Orange i T-Mobile wychodzą na prowadzenie.

Play vs Plus

W kolejnym zdarzeniu również Play odgrywa pierwszoplanową rolę. Mowa dokładniej o wykupieniu kultowego tercetu, który ciągnął przez lata reklamy Plusa. Mowa oczywiście o charyzmatycznym kabarecie Mumio. Fakt faktem, w przeszłości zdarzały się reklamy w ich wykonaniu, które delikatnie mówiąc były słabe jak rosół z torebki, lecz operator twardo na nich stawiał. Po kilkuletniej nieobecności na reklamowym rynku Mumio wróciło do gry…. jako zawodnik Play’a. Z racji na jedną porażkę „fioletowych” zmian w czołówce chwilowo nie ma.

Orange vs T-Mobile

Ten pojedynek jest dosłownie z ostatniej chwili. Będąc abonentem T-Mobile (to są ostanie chwilę żeby móc to powiedzieć) ta rywalizacja szczególnie mnie dotyczy. Niestety mój operator na marketingu słabo się zna, bo podnosząc o 5zł stawki obecnym abonentom, którzy są przypisani do starszych taryf zachował się kuriozalnie. W tej sytuacji mam do wyboru:

  • zgodzić się na podwyżkę
  • przejść do innej taryfy operatora

Tą kompromitację T-Mobile wykorzystał Orange, który swoją inteligentną reklamą zachęca takie osoby jak ja do przejścia na ich stronę. Podczas oglądania spotu, przypatrzcie się barwie komunikatu….przypadek?

W tej chwili „Orangutan” zdecydowanie jest na prowadzeniu z dorobkiem dwóch zwycięstw.

T-Mobile vs Play

I na koniec sytuacja niekoniecznie związana z reklamą telewizyjną. W jednym z odcinków X-Factor’a, Kuba Wojewódzki skomentował problem z krzesłami, a dokładnie pozycję Czesława Mozilla – tak kończą ludzie, którzy przechodzą do T-Mobile. Temat sprytnie podłapał rzecznik prasowy Play’a, który na swoim Facebooku opublikował taką oto notkę:

Reklama w X-Factor

Na odpowiedź T-Mobile nie trzeba było długo czekać – odpowiedź zmiotła fioletowych z powierzchni ziemi. Inteligentnie a zarazem zgryźliwie – podręcznikowa cięta riposta. Po takim odwecie Play długo nie zaatakuje niemieckiego operatora.

Reklamy Tmobile

Czas na podsumowanie mojego mini-marketingowego testu.

Miejsce

Operator

Wygrane

Niepowodzenia

1

Orange

2

0

2

Play

2

1

3

T-Mobile

1

1

4

Plus

0

2

Jeżeli znacie inne tego typu pojedynki, których nie doszukałem się, to dajcie o tym znać w komentarzach. Jaki operator Waszym zdaniem prowadzi najbardziej udaną grę marketingową?

Podobne

Privacy Preference Center


  • Warning: reset() expects parameter 1 to be array, string given in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 33

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 95