Samsung 

Samsung Gear VR, czyli urządzenie które zaprowadzi nas w każdy zakamarek Świata

Wirtualna rzeczywistość, czyli przyszłość, której można się bać.

Gear VR

Na rynek coraz dynamiczniej wchodzą okulary rozszerzonej rzeczywistości. Już przy użyciu specjalnej aplikacji i Google Cardboard można wejść do świata 3D nie wydając na to więcej niż 100zł. Jednak z jakiegoś powodu można w sklepach kupić gogle takie jak Gear VR od Samsunga. Czym wyróżniają się na tle kartonowego odpowiednika?

Kawał sprzętu

Gear VR

Gear VR nie jest lekkim gadżetem. Zakładając okulary na głowę czuć je i nie jest to naturalne wrażenie. Nie zmienia się to nawet jeżeli włączymy sprzęt i wejdziemy do świata 3D. No dobra, wtedy to już wszystko jedno ile one ważą, bo w 3 sekundy możemy znaleźć się w Bangkoku, a 10 sekund później zwiedzać pustynię w środku Afryki. Można powiedzieć – wielkie mi co, obraz 3D, nie ma prawa robić wrażenia. Rzecz miewa się zgoła odwrotnie, jeżeli założymy już VR i wejdziemy do tego świata. Niestety, można się od tego uzależnić, szczególnie jeżeli ktoś bardzo pragnie podróżować. Smartfon, okulary i jesteśmy w dowolnym miejscu na świecie.

Do obsługi urządzenia dostaliśmy specjalny touchpad, za pomocą którego akceptujemy komendy, przewijamy listy i wybieramy poszczególne opcje w menu. Nie zabrakło przycisku back oraz regulatorów głośności. Podstawowe przyciski zostały umieszczone po prawej stronie i tu ukłon ku osobom praworęcznym. Na górze okularów jest pokrętło do zmiany ostrości.

Jak to działa?

Gear VR

Same okulary nie wystarczą i to może rozczarować wiele osób. Domyślnym ekranem, który generować będzie obraz jest smartfon z serii Galaxy. Mając Galaxy S6 lub późniejszy model, można czuć się panem i władzcą świata trójwymiarowego. Umieszczanie urządzenie w specjalnie przewidzianej do tego kapsule jest banalne. Otwarcie pokrywy, zamontowanie telefonu i uruchomienie urządzenia zajmuje dosłownie 10 sekund. Co ważne, energia jest pobierana w całości z telefonu, a okulary są w pełni mechanicznym sprzętem niewymagającym własnego zasilania. Ma to też minus, bo jeżeli Wasz smartfon używacie na co dzień i chcecie się pobawić tym cudem, musicie się liczyć, że procenty baterii będą dosyć szybko spadały. Kontrola ponad wszystko, bo później nie trudno obudzić się z 5% energii o godzinie 16 po seansie 3D.

Jakie daje możliwości Gear VR?

Początkowe menu Samsunga już robi wrażenie. Jesteśmy w wielkim pokoju z basenem i przeszklonym sufitem. Wszystko mamy na wyciągnięcie ręki a przed nami znajduje się trójwymiarowe menu. Tutaj pojawia się problem, ponieważ chcąc pograć w jakiekolwiek ciekawsze gry, trzeba otworzyć swój wirtualny portfel z dolarami. Około 90% programów i gier jest płatne więc w „niesamsungowym” sklepie nie ma co szukać darmowych tytułów. Producent od siebie proponuje kilka darmowych aplikacji, które są nieźle wykonane.

Gear VR

Podstawą VR jest galeria ze zdjęciami 3D z całego świata. Tak jak wcześniej mówiłem – można się znaleźć w dowolnym miejscu na ziemi i chociaż przez chwilę podziwiać uroki naszego świata. Jeżeli ktoś ma kaprys, może również udać się na koncert swojej ulubionej gwiazdy i poskakać w tłumie wiwatującym jego pseudonim artystyczny. Wrażenia są genialne, aczkolwiek do pełni realizmu brakuje cały czas lepszej rozdzielczości. Jest to dopiero początkowa faza tej technologii, więc z czasem to na pewno będzie się poprawiać.

A może internet?

Coraz więcej filmów na YouTube powstaje w 3D. Dzięki specjalnej przeglądarce możemy je oglądać na goglach. Niestety tutaj trzeba się liczyć, że filmy 360 stopni są dostępne w 2D. Nie ma głębi, ale za to poruszając głową, zmienia się perspektywa i faktycznie można poczuć się w centrum akcji filmu.

Łowienie ryb

Jedną z darmowych gier jest łowienie ryb. Może fabuła nie porywa, nie ma wybuchów, pościgów, ale wędkowanie za pomocą ruchów głowy i gestów na touchpadzie to pierwszorzędna frajda. Chcąc korzystać z dobrodziejstw tej technologii do ceny okularów należy doliczyć 100 zł na dodatkowe gry.

Co za dużo to niezdrowo

W moim przypadku korzystanie z gogli więcej niż 20 minut kończyło się bólem głowy i nudnościami. Dla własnego zdrowia powinno się ograniczać aż tak zaawansowane doznania, bo może źle się skończyć. Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba to jeszcze odpowiednio dawkować.

Podsumowanie

Samsung Gear VR to jest genialny bajer! Warto chociaż raz wejść do wirtualnego świata i sprawdzić, w jakim kierunku podąża świat. Jak dla mnie świetna technologia, która wymaga jeszcze dopracowania. Potencjał jest, więc Święty Mikołaju, jak coś, to ja czymś takim nie pogardzę na święta.

Gear VR

Podobne

Privacy Preference Center


  • Warning: reset() expects parameter 1 to be array, string given in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 33

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/serwer14708/public_html/wp-content/plugins/gdpr/public/partials/privacy-preferences-modal.php on line 95