Xiaomi Mi 8 Pro, czyli jak (nie) powinien wyglądać flagowiec – recenzja
WSTĘP
Wcięcie, wcięcie… przy okazji pisania recenzji Mi 8 Lite trochę ponarzekałem na nie, zatem nie ma sensu się dwa razy powtarzać.
Czym Xiaomi Mi 8 Pro wyróżnia się na tle innych flagowców? Bez zbędnego przedłużania zapraszam na recenzję.
SPECYFIKACJA
Procesor: 8-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 845
Pamięć RAM: 8 GB LPDDR4x
Pamięć wewnętrzna: 128 GB UFS
Bateria: 3000mAh Li-Po
Ekran: 6,21” FHD+ AMOLED z wcięciem
Gniazdo USB: USB typu C
Aparaty tylne: 12 Mpix, f/1.8 podstawowy oraz 12 Mpix, f/2.4 teleobiektyw
Aparat przedni: 20 Mpix
System: Android 8.1 Oreo z MIUI 9
Dual SIM/wejście na kartę SD: Tak/Nie
Wodoszczelność: Brak
NFC: Tak
MiniJack: Brak
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
- Telefon Xiaomi Mi 8 Pro
- Etui przeźroczyste
- Ładowarka 18W QuickCharge 3.0
- Kabel USB-C
- Szpilka do wyciągania tacki na karty
- Przejściówka z USB-C na miniJack
- Instrukcja
WYGLĄD
Front telefonu pokrywa tafla szkła Gorilla Glass 5. W odróżnieniu od testowanego niedawno Mi 8 Lite, odporność na zarysowania jest znakomita!
Na górze umieszczono wcięcie, gdzie znajdują się przednia kamerka, czujniki oraz głośnik do rozmów.
Na lewej znajdziemy otwór do wypchnięcia tacki na karty.
Na prawej krawędzi znajdują się przyciski regulacji głośności oraz przycisk włączania, który ma chropowatą teksturę oraz jest koloru czerwonego.
Na górze telefonu znajdziemy mały otwór, który służy jako mikrofon do nagrywania wideo.
Na dole urządzenia znajdziemy głośnik mono, złącze USB-C oraz mikrofon do rozmów.
Tył telefonu pokryty jest przezroczystą taflą szkła. Wygląda to imponująco, szczególnie wszystkie smaczki w postaci tekstów napisanych przez producenta na poszczególnych komponentach. Małym minusikiem jest fakt, iż widoczne wnętrzności urządzenia są jedynie „naklejką”. Pod nią znajdują się wszystkie układy. W lewym górnym rogu zostały umiejscowione horyzontalnie obydwa aparaty, pomiędzy nimi znajduje się dioda doświetlająca. Na dole znajdziemy logo Mi oraz krótką informacje o urządzeniu.
SYSTEM I FUNKCJE
Telefon działa pod kontrolą Androida 8.1 Oreo z nakładką MIUI. Kiedy kończyłem testować Mi 8 Pro, pojawiła się aktualizacja do MIUI 10. Potraktujcie zatem poniższe informacje o systemie jako ciekawostkę, gdyż po aktualizacji sytuacja może w mniejszym, bądź większym stopniu przedstawiać się inaczej. Recenzja urządzenia wraz z najnowszą wersją nakładki pojawi się w niedługim czasie na YouTube Bartka.
Na ekranie blokady pośrodku znajduje się zegar, a w prawym dolnym rogu skrót do aparatu. Po odblokowaniu urządzenia przechodzimy do ekranu głównego, który jest przedstawiony w postaci siatki o wymiarach 4×7. Na próżno szukać szufladki na aplikacje, gdyż w interfejsie MIUI jej po prostu nie ma. Niestety, nie można dublować skrótów, przez co jeśli nawet mamy kilkanaście ekranów, to skrót do danej aplikacji można umieścić tylko na jednym z nich. Na pasku powiadomień nie znajdziemy powiadomień, a wszytko dzięki wcięciu, gdyż ogranicza ilość treści, która się na nim mieści.
Urządzenia działa błyskawicznie, aplikacje otwierają się natychmiastowo, a dzięki dużej pamięci operacyjnej jeśli nawet otworzymy ich bardzo dużo, to nie spowolni to pracy telefonu.
CZYTNIK LINII PAPILARNYCH
Na obudowie próżno go szukać, gdyż jest ukryty w ekranie. Na rynku jest już kilka modeli z takim rozwiązaniem, jednak Xiaomi jest pierwszym urządzeniem które mam w ręce. Rozwiązanie jest naprawdę fenomenalne, biorąc pod uwagę to, że tak naprawdę to przeważnie kciukiem obsługujemy telefon, więc jego umiejscowienie jest strzałem w dziesiątkę.
Co do samego działania – spisuje się on bardzo dobrze, jednak skan działa trochę dłużej niż w przypadku innych modeli chińskiego producenta z czytnikiem położonym z tyłu telefonu. Małym minusem również fakt, że przy niskich temperaturach skaner nie działa.
ODBLOKOWANIE TWARZĄ
Jest to alternatywa do odblokowywania telefonu, kiedy czytnik nie chce nam zadziałać.
Metoda ta funkcjonuje również w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ działa ona przy pomocy podczerwieni.
EKRAN
Jest to 6,21 calowy ekran wykonany w technologi AMOLED o rozdzielczości 2280 x 1080 (czyli FHD+ o proporcji 19:9) z wcięciem. Daje to nam zagęszczenie wynoszące 402 piksele na cal. Ekran jest rewelacyjny – barwy są dobrze odwzorowane, jasność maksymalna na duży plus.
Wyświetlacz obsługuje również wyświetlanie barw w HDR oraz Always on Display. W ustawieniach mamy możliwość zmiany ustawień ekranu – regulacja temperatury barw, tryb czytania, tryb nocny.
GŁOŚNIK I AUDIO
W urządzeniu jest pojedynczy głośnik, który gra w porządku – dźwięk jest delikatnie spłaszczony.
Niestety, nie znajdziemy tutaj tradycyjnego złącza miniJack.
W pudełku mamy dołączoną przejściówkę. Telefon potrafi grać na niej bardzo dobrze, ale tylko po dobrym wyregulowaniu equalizera.
Co do odtwarzania muzyki na słuchawkach bluetooth nie mam zastrzeżeń, dźwięk jest taki jaki być powinien – szczegółowy z przyjemnym podbiciem basów.
TYLNE APARATY
Główny ma matrycę 12 Mpix o przysłonie f/1.8 z technologią Dual Pixel Autofocus oraz 4-osiowym stabilizatorem obrazu.
Druga matryca o rozdzielczości 12 Mpix o przysłonie f/2.4 jest teleobiektywem, czyli umożliwia nam zrobienie zdjęcia w przybliżeniu bez straty na jakości.
Aparat posiada wiele funkcji, m.in.:
- Tryb portretowy z rozmyciem tła
- Ulepszanie obrazu w słabym świetle
- Wykrywa kategorie obiektów i do 206 różnych scenerii
- Dynamiczmy bokeh z SI
- Oświetlenie studyjne z SI
- Edytowanie krótkich filmów wideo z SI
- Zdjęcia wysokiej rozdzielczości z SI
Zdjęcia w dzień są bardzo dobrej jakości, kolory są świetnie odwzorowane. Nawet po przybliżeniu widać wszystkie detale, ostrość jest na całym zdjęciu – od krawędzi do krawędzi.
Nocne fotografie wychodzą fenomenalnie. Szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie, co z resztą można zobaczyć na jednym z przykładowych zdjęć poniżej
Telefon potrafi wykonywać filmy w maksymalnej rozdzielczości 4K. Na pokładzie mamy również stabilizację obrazu OIS.
PRZEDNI APARAT
Jest to 20 Mpix matryca, która robi swoją robotę. Twarz jest bardzo dobrze wyostrzona, a tło bezbłędnie delikatnie rozmyte – brawo Xiaomi!
BATERIA
Telefon jest wyposażony w baterię o pojemności 3000 mAh. Jest to chyba jedyna pięta Achillesowa urządzenia. Przy średnio-intensywnym użytkowaniu telefon niestety nie potrafi wytrzymać pełnego dnia na jednym ładowaniu – trzeba go podładować około godziny 18-19. Średni czas działania na ekranie (SoT) wynosi 3 godziny.
Czas ładowania urządzenia jest rewelacyjny- wynosi lekko ponad 1 h.
ŁĄCZNOŚĆ
Rozmowy odbywają się bez zarzutu, bluetooth również działa bez problemu.
Jedynym minusem jest GPS, który w porównaniu do niektórych flagowców ma problem ze złapaniem zasięgu w budynku.
PODSUMOWANIE
Co tutaj dużo mówić… Mi 8 Pro jest rewelacyjnym telefonem, natomiast ma lekkie niedopracowania w systemie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że aktualizacja do MIUI 10 została wydana, więc te drobne niedociągnięcia mogły zostać już rozwiązane. Niestety cena telefonu jest bardzo duża, ponad 2500 zł. Jeśli cena nie jest dla Ciebie żadnym problemem, to gorąco ten telefon Tobie polecam.